Lightcraft Technologies Inc.

 

V roku 1987 vynašiel profesor Leik Myrabo laserom poháňaný disk, ktorý by mohol vynášať užitočné zaťaženie na obežnú dráhu. Tejto myšlienky sa chytila novovytvorená firma Lightcraft Technologies Inc., ktorá začala vyvíjať experimentálne teleso s hmotnosťou asi 1 kg, na ktorom by sa dali prakticky overiť potrebné technológie. Bolo vyrobené z vysokolesklých keramických materiálov, schopných odolať vysokým teplotám. Myšlienka je jednoduchá: na Zemi sa umiestni niekoľkomegawatový laser, ktorý vysiela svetelný lúč v krátkych intervaloch na spodnú stranu disku, ktorú tvorí parabolické zrkadlo. Odraz lúča zahreje okolitý vzduch na teplotu päť krát väčšiu ako teplota slnka a výsledný tlak vynesie teleso na obežnú dráhu. Nespornou výhodou je to, že sa jedná o dopravný systém typu SSTO (Single Stage To Orbit), pričom podstatná časť pohonného systému je umiestnená na Zemi. Disk môže vynášať užitočné zaťaženie, ale zároveň môže byť aj sám samostatným satelitom. Prvý testovací let do výšky 14,3 metra sa uskutočnil v roku 1997 a vývoj pokračuje ďalej.

 

Lightcraft Technologies UFO IFO flying saucer discLightcraft Technologies Leik Myrabo

 

 

Lightcraft Technologies

 

SiMiCon Rotor Craft

 

Toto podivné bezpilotné lietadlo vzniklo v Nórsku na univerzite NUTS v Trondheime. Je určené na prieskum, protiteroristické misie, mapovanie terénu a pozorovanie. V porovnaní so súčasnými bezpilotnými prostriedkami UAV, SiMiCon môže vzlietnuť z miesta, lietať vysokou rýchlosťou a vznášať sa vo vzduchu. Jeho diskovitý tvar pripomína vesmírnu loď Enterprise, avšak na rozdiel od nej je vybavený jedným prúdovým motorom na spodnej strane trupu a klasickými chvostovými plochami na vrchnej. Pred vstupom vzduchu k motoru je umiestnené puzdro so senzorovým vybavením. Zvislý vzlet zabezpečuje sústava zaťahovateľných rotorových listov po obvode disku. Letové testy majú vykonať tri zmenšené modely, pričom sériová verzia má mať priemer 4,5 metra. Aj keď musia konštruktéri vyriešiť ešte veľké množstvo problémov, prvý sériový stroj by mohol odštartovať už o päť rokov.

 

SiMiCon Rotor Craft experimental UAV helicopter plane aircraft UFO IFO flying saucer disc

 

 

Future Horizons Geobat

 

Ďalšie diskovité lietadlo vyvinula americká firma Future Horizons Inc. Jej Geobat má prstencové krídlo, ktoré je extrémne stabilné pri priamočiarom lete a zároveň poskytuje lietadlu vinikajúcu manévrovateľnosť. Tomu napomáha aj zložitý systém pohyblivých plôch. Zmenšený bezpilotný model, určený na letové testy je poháňaný malým piestovým motorom s tlačnou vrtuľou. Ako univerzálne bezpilotné lietadlo môže byť použitý na rôznorodé vedecké aj vojenské aplikácie.

 

Future Horizons Geobat disc aircraft ufo design model

 

O pilotovanú verziu, ktorá je v súčasnosti v projektovej fáze, prejavilo záujem aj americké Ministerstvo obrany. Mala by mať schopnosť STOL a veľmi malú zachytiteľnosť radarom.

 

Future Horizons Inc. Skyblade stealth disc shaped aircraft plane UFOFuture Horizons Inc. GEOBAT manned version circular aircraft

 

GO Aircraft Ltd. HSVTOL

 

HSVTOL (High Speed Vertical Take Off and Landing) Disc je novodobý projekt americkej firmy GO Aircraft Ltd., zameraný na stavbu veľmi rýchleho diskovitého lietadla, ktoré by bolo schopné vzlietnuť z miesta a prepraviť 24 vyzbrojených vojakov alebo 32 pasažierov. Projekt podporuje finančne agentúra DARPA a technické poradenstvo poskytuje NASA. Sériová verzia lietadla má mať priemer 13,7 metra. Pohon majú zabezpečovať dva alebo tri prúdové motory, pričom ich umiestnenie sa môže líšiť od fotografií makety. Výtokové splodiny pri doprednom lete smerujú vzad a pri štarte a vznášaní sú usmernené prostredníctvom výtokových trysiek do sústavy dvadsiatich ôsmich lopatiek na otáčajúcej sa vonkajšej časti disku (obrázok vpravo, modrá farba). Tie sú rozdelené do dvoch radov. Vo vnútornom sa výtokové splodiny motorov zmiešavajú s chladným vzduchom, ktorý je nasávaný sústavou vyklopiteľných deflektorov, vonkajší tlačí smerom nadol len okolitý vzduch. Medzi trupom a pohyblivou časťou nie je žiadne pevné mechanické spojenie, na mieste ju udržiava iba pneumatický tlak. Palivové nádrže sa nachádzajú medzi kabínou posádky a spomenutými lopatkami (červená farba). Na manévrovanie má slúžiť niekoľko trysiek s chladným vzduchom.

 

GO Aircraft Ltd. HSVTOL disc shaped aircraft project DARPA NASAGOAL HSVTOL disc flying saucer UFO IFO plane aircraft

 

Na overenie technológií bol postavený zmenšený model s priemerom 4,6 metra. Jeho testovanie, zamerané hlavne na pohyblivú obvodovú časť, prebehlo počas apríla 2000 v laboratóriách Wyle v Kalifornii. Podľa výsledkov stačí na dosiahnutie plánovaného ťahu pohyb obvodových lopatiek rýchlosťou 610 otočení za minútu. To je o 150 otáčok menej, než sa pôvodne predpokladalo. Sériová verzia by mohla doplniť problémami sprevádzaný konvertoplán V-22 Osprey a plne nahradiť vojenský transportný stroj Lockheed C-130 Hercules.

 

GOAL experimental testbed

 

Záver

 

Predstava, že by všetky lietajúce disky mali byť výtvorom mimozemskej civilizácie, ktorá vďaka svojmu nevyčísliteľnému technickému náskoku preletí milióny svetelných rokov, zastaví sa až pri Zemi a tu jej hviezdne koráby padajú z neba ako hrušky zo stromu so spoľahlivosťou na úrovni somálskych aerolínií, je absurdná. Za všetkými projektmi stojí neochvejná ľudská túžba vnoriť sa do neznáma a vyskúšať nevyskúšané. Práve táto pohnútka vedie k vytvoreniu často až absurdných projektov, ktoré tvoria zaujímavú kapitolu dejín letectva.

 

 

Nahor

 

NAJ.sk